«
  1. Anasayfa
  2. Blockchain
  3. Bitcoin Durgunluğa META’dan Daha Dayanıklı, Karşılaştırma Gösterileri

Bitcoin Durgunluğa META’dan Daha Dayanıklı, Karşılaştırma Gösterileri

iStock-1410807011.jpg

Bitcoin, yeni ayı piyasası düşüşleri yapmaya devam etti ve esasen bir enflasyon koruması olarak başarısız oldu. Devam eden durgunluk benzeri makro ortam, BTC başına fiyatı ve dünya genelindeki en iyi teknoloji devlerinin hisse fiyatlarını önemli ölçüde düşürdü.

Mark Zuckerberg’e ait META ile doğrudan bir karşılaştırmada, piyasa değerine göre en iyi kripto para birimi, sosyal medya markasından çok daha iyi durumda görünüyor.

Bitcoin, Durgunluğun Başlangıcı Sırasında Metadan Daha İyi Yükseliyor

Bitcoin, son Büyük Durgunluğun küllerinden doğdu. Yatırımcılar yıllarca başka bir durgunluk vurduğunda kripto para birimlerinin spekülatif varlık sınıfına ne olabileceğini merak ettiler ve bu yıl itibariyle bunu öğrendiler.

Fed’in parasal sıkılaştırması ve oran artışları, BTC başına fiyat da dahil olmak üzere çoğu varlık fiyatına zarar verdi. ABD Federal Rezervi oran artışlarından bahsetmeye başladığında, borsa ve kripto düşmeye başladı.

Birbirinden çok farklı iki varlık sınıfının bir yılı aşkın bir süredir düşüş aşamasında olması nedeniyle, karşılaştırma için çok sayıda veri mevcut. En iyi kripto para birimini en önemli teknoloji markalarından bazılarıyla karşılaştırmak sarsıcı bir keşifle sonuçlanıyor: Bitcoin, META’dan daha iyi durumda kıyasla.

META, Facebook, Instagram ve diğer Zuck’a ait markaların ana şirketidir. Metaverse’de büyük bir bahis yaptıktan sonra, META hisseleri o zamandan beri serbest düşüşte – tüm finanstaki en sert satışlardan biriyle.

Bitcoin, Powell'ın açıklamalarının ardından yükselmeye başladı |  Kaynak: TradingView.com'da BTCUSD

META (left) compared with BTCUSD (right) | Source: BTCUSD on TradingView.com

Ne Zuck? Geçmiş Kripto Ayı Piyasası Düşüşlerini Karşılaştırma

Ölçüm bile yapmadan, sadece kısa bir görsel inceleme ile META’nın Bitcoin’den çok daha keskin bir şekilde düştüğü açıktır. Zirveden mevcut çukura, her ikisi de şu anda yaklaşık %77 düştü. Daha dikkat çekici olan ise, kripto para birimlerinin 2017 ve 2018 fiyatlarının daha yüksek seviyelerinde işlem görmesine karşın, META hisse fiyatlarının 2015 seviyelerine gerilemiş olmasıdır.

Ancak geçmiş ayı piyasalarıyla karşılaştırıldığında, BTC’nin hala gidecek çok yolu olabilir. İlk ayı piyasası %94’lük bir düşüşle sonuçlanırken, 2015 ayı piyasası zirveden dibe madeni para başına fiyattan %86 indirim aldı. 2018’de BTC yalnızca %84 düştü ve azalan düşüş eğilimi gösterdi, tıpkı geri dönüşlerin de azalması gibi.

Veriler aynı zamanda volatilitenin zaman içinde azalması nedeniyle düşüşlerin müteakip her bir ayı piyasasında giderek daha az ciddi hale geleceği sonucuna varabilir. Verilerin açıklamadığı şey, META’nın spekülatif varlık sınıfına kıyasla neden bu kadar önemli ölçüde düştüğü.

Diğer en iyi kripto para birimleriyle karşılaştırıldığında, Bitcoin ayrıca düşüş eğilimi sırasında en az hırpalanmış ve dövülmüş olarak çıktı. Ethereum, nominal değerinin %82’sini silerken, Decentraland gibi metaverse belirteçleri %94 kaybetti ve artmaya devam ediyor.

BTC’nin diğer tüm kripto para birimlerine ve hatta bazı en iyi teknoloji hisse senetlerine karşı iyi durumda olduğu düşünüldüğünde, ilk kripto para birimi, ilk durgunluğu sırasında beklenenden daha fazla dayanıklılık gösteriyor.

Takip et Twitter’da @TonySpilotroBTC veya katıl TonyTradesBTC Telegramı özel günlük piyasa içgörüleri ve teknik analiz eğitimi için. Lütfen dikkat: İçerik eğiticidir ve yatırım tavsiyesi olarak değerlendirilmemelidir.

Featured image from iStockPhoto, Charts from TradingView.com

Bir Cevap Yaz
What Was Your Reaction?

koinhabertr Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *