«
  1. Anasayfa
  2. Blockchain
  3. Bitcoin Türev Piyasa Hacimleri 2022 Krizinden Sonra Yükseliş Eğilimi Gösteriyor

Bitcoin Türev Piyasa Hacimleri 2022 Krizinden Sonra Yükseliş Eğilimi Gösteriyor

FoBo78bXkAAonG3-1-640x360.jpg

Bitcoin, türev piyasa hacmi servetlerde bir yükselişe tanık olurken, genel olarak yükseliş eğilimi görmeye devam ediyor. Vadeli işlem sözleşmelerindeki BTC fiyatları, tüccarların türev piyasasına güven kazandığını gösteren spot piyasa fiyatlarını aşmaya başladı.

Bitcoin Türevleri Hacmi 2022’de Sert Düşüş Gösteriyor

Bitcoin, 2022’de uzun süreli bir düşüş eğilimine tanık oldu, bu da fiyatında %60’lık bir düşüşe ve bitcoin vadeli işlemlerinde ve opsiyon hacimlerinde keskin bir düşüşe neden oldu. Geçen Kasım ayında FTX’in çöküşü, piyasa duyarlılığını daha da azalttı ve uzun tasfiyeler ve güçlü bir düşüş eğilimi ile birlikte türev piyasasından önemli bir geri çekilme oldu.

Bunu perspektife koymak için, göre rakamlar TheBlock’tan, Aralık 2021’deki Bitcoin vadeli işlem hacimleri, büyük borsalardan alınan verilere göre yaklaşık 1,3 trilyon dolardı. Bu, Kasım 2022’de %50’den fazla azalarak 620 milyon dolara geriledi ve büyük borsalardaki işlem hacimlerinde keskin bir düşüş olduğunu gösterdi.

Ancak bu, Ocak 2023’te Bitcoin’in servetindeki tersine dönüşün önemli bir faktör olmasıyla değişti. Bitcoin fiyatı son zamanlarda istikrarlı bir şekilde arttı, haftanın başlarında 24.000 dolara ulaştı ve türev piyasası kesin bir yükseliş profili gösteriyor.

İlgili Okuma: Son Dakika: Bitcoin, 2023’te İlk Kez 24.000 Doların Üzerine Çıktı

Zincir Üzerindeki Veriler 2023’te Olumlu Kazançlar Gösteriyor

Piyasa analisti ProfChaine’e göre Twitter hesabı, türev piyasası, güçlü açığa satış ve belirgin bir yükseliş eğilimi ile tersine dönüyor. İddialarını ayrıca, bitcoin vadeli işlemlerinin 3 aylık hareketli yıllık bazda (aşağıda mavi ile gösterilmiştir) gelişimini gösteren bir dizi grafikle de destekliyor.

Bitcoin yıllıklaştırılmış kalıcı fonlama oranları
Bitcoin yıllıklaştırılmış sürekli fonlama oranları ile 3 milyon Rolling Basis/Glassnode karşılaştırması

Bu metrik, spot fiyata göre vadeli işlem sözleşmelerinin ortalama fiyatındaki yüzde artış veya azalmayı gösterir. Tüccarlar, fiyatları spot fiyattan daha yüksek olan vadeli işlem sözleşmelerini hedeflerse, oran pozitif olur ve beklenti fiyatın düşeceği yönündeyse, oran negatif olur.

Grafikte görüldüğü gibi, Kasım ayının başındaki FTX çöküşü, tacirler vadeli işlem ticaretinden çekilirken metriği negatife götürdü. Ancak Ocak ayında Bitcoin’in değerindeki yükseliş nedeniyle önemli bir yükseliş trendi yaşandı.

İlgili Okuma: Bitcoin Uzun Vadeli Sahipleri Artık Arzın %78’ini Elinde Tutuyor, Şimdiye Kadarki En Yüksek Seviye

Diğer bir gösterge, belirli bir süre içinde çözülmemiş türev sözleşmelerinin miktarını gösteren Bitcoin vadeli işlemleri açık faiz kaldıraç oranıdır. Açık faiz oranındaki bir artış, yeni tacirlerin türev piyasasında yeni pozisyonlar alıp sattığı anlamına gelir.

Bitcoin Vadeli İşlemleri Açık Faiz Kaldıraç Oranı
Bitcoin Vadeli İşlemleri Açık Faiz Kaldıraç Oranı/Glassnode

Yukarıdaki grafik, yılın başından bu yana açık faiz kaldıracı sayısında bir artış olduğunu gösteriyor. Bu, pazar hacimlerinin düşük olduğu 2022’deki düşüşle keskin bir tezat oluşturuyor. Vadeli işlem ticaretindeki artış, piyasa için bir yükseliş işaretini temsil ediyor ve tipik olarak, uzun bir boğa koşusu içinde olabileceğimizi gösteren bir gösterge.

Bitcoin Fiyatı 23.000$ civarında işlem görüyor |  TradingView'de BTCUSD
Bitcoin Fiyatı 23.000$ civarında işlem görüyor | TradingView’de BTCUSD

Unsplash.com’dan öne çıkan görsel / TradingView ve Glassnode’dan grafik

Bir Cevap Yaz
What Was Your Reaction?

koinhabertr Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *