«
  1. Anasayfa
  2. Blockchain
  3. Bu FTX Eski Baş Mühendisi Neden Şimdi ABD Yetkililerinin Merceği Altında?

Bu FTX Eski Baş Mühendisi Neden Şimdi ABD Yetkililerinin Merceği Altında?

Sing.png

ABD makamları, gözden düşmüş kripto borsası FTX’teki anormalliklere karışmış olabilecek önemli figürlerin peşine düşmek için daha büyük bir ağ kuruyor.

Bloomberg Perşembe günü, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) ve Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu’nun (CFTC) eski FTX mühendislik şefi Nishad Singh hakkında bir soruşturma yürüttüğünü bildirdi.

FTX’in devam eden ve kapsamlı soruşturması, ABD tarihindeki en önde gelen kurumsal ceza davalarından biridir.

Bankman-Fried, diğer şirketi Alameda Research’ün yanı sıra gayrimenkul satın almaları ve siyasi bağışları finanse etmek için tüketici mevduatlarını kullanarak borsada yıllarca “destansı boyutlarda bir dolandırıcılık” yürütmekle suçlandı. Bir ABD mahkemesinde suçsuz olduğunu iddia etti.

Bloomberg, Bankman-Fried’in avukatlarının yorum talebine hemen yanıt vermediğini söyledi.

Singh Dolandırıcılığa Karıştı mı?

Rapora göre, Manhattan’daki federal savcılar Singh’in şu anda feshedilmiş borsa ve ticaret kolu kardeş şirketi Alameda Research’teki yatırımcıları ve müşterileri dolandırmak için sözde çok yıllı komploya katıldığını tespit ederse, Singh bu ay gibi erken bir tarihte suçlanabilir.

Eski Alameda CEO’su Caroline Ellison ve eski FTX CTO’su Gary Wang, suç duyurusunda bulundu. Bankman-Fried’in en güvendiği yardımcılarından ikisiydiler.

Image: The Telegraph

Bir Reuters haberine göre, ABD makamları Singh’e karşı herhangi bir suçlamada bulunmadı. Rapor ayrıca, eski FTX mühendislik direktörünün ABD’li yetkililerle işbirliği yapıp yapmadığının net olmadığını belirtiyor.

Singh, FTX’in ölümüyle ilgili olarak defalarca alıntılandı, ancak ona karşı herhangi bir işlem yapılmadı.

Geçen yılın Kasım ayında, Singh ve diğerlerinin FTX’in Alameda’ya yaptığı fon transferi hakkında tam bilgiye sahip olduğu bildirildi.

Aralık ayında, FTX Digital Markets’in eş CEO’su Ryan Salame, Singh’i bu tür transferleri gerçekleştirmek için gerekli uzmanlığa sahip üç kişiden biri olarak tanımladı.

Reuters geçen Aralık ayında, Singh’in 2020’nin ortalarında FTX’in yazılımını, Alameda’yı ödünç verilen çok fazla fon kaybetmesi durumunda varlıklarını otomatik olarak tasfiye edecek bir ticaret platformu özelliğinden hariç tutacak şekilde değiştirdiğini bildirdi.

Singh nerede?

Raporlar ayrıca Singh’in FTX’in Kasım ayındaki iflas başvurusundan bu yana kayıp olduğunu ortaya koyuyor. Mahkeme belgelerine göre Alameda, Bankman-Fried’e 1 milyar dolar ve Singh’e 543 milyon dolar borç verdi.

Crypto total market cap at $771 billion on the daily chart | Chart: TradingView.com

Bankman-Fried’in Üçüncü Komutanı mı?

Singh’in halkın gözünden kaçması, şu anda sürmekte olan söz konusu soruşturmayı başlatmış olabilir. O, Bankman-Fried’in federal hükümet tarafından soruşturulacak olan en büyük üçüncü ortağı.

Singh’in avukatı Andrew D. Goldstein, yorum talebine hemen yanıt vermedi.

Bir zamanlar kripto para sektörünün “beyaz şövalyesi” olarak kabul edilen FTX, bir likidite karmaşasının sonucu olarak iki haftadan kısa bir süre içinde dağıldı.

Kasım ayında şirket, yeni CEO’sunun daha sonra “kurumsal kontrollerin tamamen çökmesi” olarak adlandırdığı olay nedeniyle iflas başvurusunda bulundu.

-Öne Çıkan Görsel: India.com

Bir Cevap Yaz
What Was Your Reaction?

koinhabertr Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *