«
  1. Anasayfa
  2. Blockchain
  3. ECB Yetkililerine Göre Bitcoin Neden “Alakasız” Hale Geliyor?

ECB Yetkililerine Göre Bitcoin Neden “Alakasız” Hale Geliyor?

Bitcoin.png

Bitcoin, Avrupa Merkez Bankası’nın radarı altındaydı ve şimdi izleme seviyesi, Bitcoin’i kötü bir şekilde ele alacak kadar büyüdü.

ECB, kripto para biriminin önemini tamamen kaybetmeden önce “yapay olarak teşvik edilen” son bir kargaşa yaşadığını iddia ederek, bitcoin’e düzenleyici geçerlilik sağlamaya karşı sert bir yorum yaptı.

ECB Piyasa Altyapısı ve Ödemeler Bölümü’nden Jürgen Schaff ve Ulrich Bindseil, dünyadaki en iyi bilinen kripto para biriminin mevcut parasal sistemi değiştirmede veya ilerletmede nasıl başarısız olduğunu vurguladılar.

Schaff ve Bindseil’e göre Bitcoin’in mantıksal yapısı ve pratik kusurları, kripto para birimini bir ödeme yöntemi olarak “şüpheli” hale getiriyor.

2022 Haziran ortasına kadar 17.000 USD’nin altına düşmeden önce, bitcoin fiyatı geçen yıl Kasım ayında 69.000 USD’ye ulaştı.

O zamandan beri, Bitcoin’in fiyatı yaklaşık 20.000 USD değişti. Popüler kripto para biriminin destekçileri için, görünen kararlılık, daha yüksek seviyelere ulaşmadan önce bir mola olduğunu gösteriyor.

Alaka Düzeyinde: Hepsi Uydurma mı?

İki merkez bankacısı, Bitcoin’in belirsizliğe veya kendi yorumlarına göre “alakasızlığa” doğru ilerlemesinden önce bunun “yapay olarak tetiklenen son nefes” olma ihtimalinin daha yüksek olduğuna inanıyor.

Kripto para borsası FTX’in sona ermesinden bu yana, dijital para biriminin değeri 16.000 $’a kadar düştü. Coingecko’dan alınan verilere göre, bu yazı itibariyle BTC, son yedi gün içinde %3,4 artışla 17.173 dolardan işlem görüyor.

Image - CryptoSlate

Bununla birlikte, ECB yazarları, bu istikrarın bile gerçek tüketici ilgisinden ziyade piyasayı manipüle etmenin bir sonucu olarak muhtemelen sahte olduğunu iddia ediyor.

“Gerçek Bitcoin işlemleri hantal, yavaş ve pahalıdır. Yazarlar, “Bitcoin’in Son Direnişi” başlıklı Çarşamba günkü blog gönderisinde, kripto para hiçbir zaman yasal gerçek dünya işlemleri için önemli ölçüde kullanılmadı.

Başka bir deyişle, Bindseil ve Schaaf, kriptoyu, sektörde faaliyet gösteren herhangi bir finans kurumu için potansiyel bir sorumluluk teşkil eden yasa dışı faaliyetlerin merkezi olarak eleştirdi.

ECB Gerçekten Bitcoin’den Hoşlanmıyor Mu?

Bir zamanlar 32 milyar dolar değerinde bir borsa olan FTX’in çöküşü, kripto para birimi sektörünü yakın geçmişteki en feci kayıplarından birinin ardından sersemletti. ECB politika yapıcılarının yorumları uygun bir zamanda geldi.

Ayrıca, ABD Federal Rezervinin artan faiz oranlarının bir sonucu olarak piyasa bu yıl genel olarak baskı altında.

ECB, her zaman kripto para birimlerinden yana olmayan tek kurum değildir. Kripto para borsası FTX’in başarısızlığının ardından, dünyanın dört bir yanındaki hükümetler ve yetkililer kripto para birimlerine yönelik yaklaşımlarını gözden geçiriyor.

Eşi görülmemiş benimseme oranlarına tanık olan 2021 boğa piyasasından bu yana, kripto para birimlerinin kullanımını normalleştirme girişimleri arttı.

Ancak yetkililer, Bitcoin’in dünyanın önde gelen finans kurumlarının güvenilirliğine zarar verebileceği konusunda uyardı. Kısa vadeli kazanç fırsatlarına rağmen, token pazarlamak uzun vadede hala riskler barındırıyor.

Web3 Signals’a göre, bir veya daha fazla kripto işletmesini destekleyen dünyanın en büyük bankacılarından bazıları arasında Goldman Sachs, HSBC, Morgan Stanley, Citigroup, Wells Fargo, UBS, Bank of America, Deutsche Bank ve Commonwealth Bank of Australia yer alıyor.

Crypto total market cap at $816 billion on the daily chart | Featured image from Ledger Insights, Chart: TradingView.com
Bir Cevap Yaz
What Was Your Reaction?

koinhabertr Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *