«
  1. Anasayfa
  2. Bitcoin
  3. Glassnode Açıkladı: İşte Mevcut Bitcoin (BTC) Rallisine Güç Veren Unsurlar!

Glassnode Açıkladı: İşte Mevcut Bitcoin (BTC) Rallisine Güç Veren Unsurlar!

Glassnode

Önde gelen bir kripto analitik firması, BTC’nin son rallisine neyin güç verdiğini görmek için Bitcoin’in detaylı bir incelmesini paylaştı.

Glassnode, yeni bir videoda, short pozisyon sahipleri veya başka bir deyişle Bitcoin fiyatının düşeceğine yönelik bahis yapanların BTC için bir dip oluşturmaktan sorumlu olduğunu belirtti.

“Short pozisyon tasfiyeleri genellikle çok şiddetli yükselişler yaşadığımızda olur. Esasen, insanlar piyasa belirli bir trende sahip olduğunda çok rahatlar. Aşağıya indiğini ve daha aşağı gittiğini görüyorlar… Sonunda, yeterince güvende hissedeler ve ‘Biliyor musun? Long pozisyonumun sıkıştırılmasından (long squeeze) bıktım. Ben short pozisyona gideceğim.’ derler. Etkileyici bir şekilde, bunu tam dipte yapmayı başardılar ve sonra ters yönde sıkıştırılıp kaldılar ve trend değişmeye başladı.”

Glassnode’un grafiğine bakıldığında, trenddeki değişim, BTC’nin 37.000 dolar civarında işlem görmesiyle short pozisyonların tasfiyelerinin hızla arttığı 24 Şubat’ta başlamış gibi görünüyor. Short pozisyon sahipleri BTC yükselişinin ilk adımını hızlandırırken Glassnode, rallinin organik talep olmadan sürdürülemeyeceğini de vurguluyor. Analitik firması, yatırımcıların makroekonomik zemine rağmen BTC almaya devam ettiğini göstermek için sıfırdan farklı bir bakiyeye sahip Bitcoin adres sayılarını da değerlendiriyor.

“Son birkaç haftadır nasıl bir ivme yakaladığımızı dikkat edin. Gerçekten yukarı doğru kıvrılmaya başlıyor. Dolayısıyla, depresif fiyatlarda olmamıza ve ayı piyasası diyeceğim bir durumda olmamıza rağmen, bu insanları görüyoruz… Tüm bunlara rağmen, tüm jeopolitik belirsizlikler, makro rüzgarlar, Fed’in zam oranları – şu anda ekonomideki tüm riskler – insanlar hala BTC biriktiriyor.” 

Glassnode’a göre, Bitcoin’e olan artan talebi gösteren bir diğer metrik, BTC’nin birikim adreslerinin sayısıdır. Analiz firması, söz konusu metriği, birikimlerine BTC eklemeye devam eden adreslerin sayısı olarak tanımlıyor:

“Son haftalarda bunun ne kadar yükseldiğine dikkat edin. Genel birikim dengesinde çok, çok önemli bir artış, bu nedenle, yakın vadede biriktirme yapan daha fazla insan olduğunu gösteriyor. Bir tarafta short pozisyonların sıkıştırıldığı (short squeeze) bir tablo çiziyor, ancak aynı zamanda adres büyümesinden görebildiğimiz gerçek bir organik talep olduğu da görülüyor.” 

Bir Cevap Yaz
What Was Your Reaction?

cahit pekeren Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *