«
  1. Anasayfa
  2. Blockchain
  3. Terra’nın 3.5 Milyar Dolarlık Rezervi Nereye Gitti?

Terra’nın 3.5 Milyar Dolarlık Rezervi Nereye Gitti?

Terra-LUNA-coinmarketcap

Özellikle son 1 hafta kripto para piyasası, Terra Blockchain ağında yaşananlar nedeniyle sarsıldı. Terra, yeni çıkardığı algoritmik stablecoin’in UST’yi desteklemek için 3.5 milyar dolarlık Bitcoin rezervi tutuyordu. Blockchain analitik şirketi Elliptic, bu rezervin peşine düştü.

Terra’nin 3.5 Milyar Dolarlık Bitcoin Rezervi Gizemini Koruyor

Terra‘nın Luna Foundation Guard (LFG) isimli vakfı, UST’nin değerini 1 dolara sabit tutabilmek için onu, rezervine 80.394 BTC yani yaklaşık 3.5 milyar dolarlık Bitcoin alarak destekledi. Ancak, UST’nin değeri 1 dolardan 0,04 dolara kadar geriledi ve UST sahipleri milyarlarca dolar zarar etti. Tüm bunlar yaşanırken, Blockchain analitik şirketi Elliptic de söz konusu 3.5 milyar doların peşine düştü.

Şirket, LFG’nin ocak ve mart ayları arasında 3.5 milyar dolar aldığını belirtti. UST’nin fiyatı ise 9 Matıs’ta düşmeye başladı. Terraform Lab, bu düşüşün ardından UST’nin dolara sabitliğini korumak için rezervden Bitcoin kullanılacağını açıkladı. Elliptic, ertesi gün rezervleri tutmak için kullanılan kripto cüzdanlarının boşaldığını söyledi.

Terra’nın kurucu ortağı Do Kwon‘un fonların sabit tutmayı desteklemek amacıyla kullanılacağını açıklamasından sonra LFG cüzdanlarından yeni bir adrese iki işlemle 1.7 milyar dolar gönderildi. Elliptic, birkaç saat içinde tüm tutarın Gemini borsasında birkaç işlemle tek hesaba taşındığını belirtti. Sonrasında ise varlıkların izlenmesi mümkün olmadı.

terranin 3 5 milyar dolarlik rezervi nereye gitti 2

Kalan BTC rezervlerinin ise 10 Mayıs’ta Binance borsasındaki bir hesaba tek işlemle taşındığı belirtildi. Elliptic, bu noktada da varlıkların satılıp satılmadığını ya da başka cüzdanlara taşınıp taşınmadığını takip edemiyor.

terranin 3 5 milyar dolarlik rezervi nereye gitti 3

Elliptic’in kurucu ortağı Tom Robinson’a göre, Bitcoin’in nerede tutulduğu ve nasıl kullanıldığı, UST’deki kayıplarını telafi etmek isteyen yatırımcılar için hayati önem taşıyor.

Robinson son olarak nerede olduğu bilinmeyen 3.5 milyar dolarlık Bitcoin ile ilgili şunu söyledi:

“Nasıl kullanıldığını gerçekten göremiyoruz. Satılmış olabilir, borsalarda saklanıyor olabilir, tekrar geri çekilmiş olabilir ve barındırılmayan bir cüzdan olabilir”

Bir Cevap Yaz
What Was Your Reaction?

cahit pekeren Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *