«
  1. Anasayfa
  2. Blockchain
  3. Ünlü Milyarder Endişeli: “Düzenlemeler Sorun Yaratabilir!”

Ünlü Milyarder Endişeli: “Düzenlemeler Sorun Yaratabilir!”

mark-cuban-doge

Shark Tank yatırımcısı Mark Cuban, yaklaşmakta olan “düzenlemelerin” kripto paraları nasıl etkileyebileceğine ilişkin görüşlerini paylaştı. Cuban, söz konusu düzenlemeleri “endişe verici” olarak tanımladı.

Yeni bir Twitter gönderisinde görüşlerini paylaşan milyarder Mark Cuban, 8,7 milyon Twitter takipçisine, bir Coinbase çalışanı tarafından içeriden bilgi alarak ticaret yaptığı iddia eden ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) davası ışığında, daha da fazla uyum ve uygulama sorunu beklediğini belirtti.

“Yaşananların kötü olduğunu mu düşünüyorsun? Token’ların kaydı için ne bulduklarını görene kadar beklemeni öneririm. Kripto endüstrisini bekleyen asıl kabus bu.

Başka nasıl binlerce avukatı çalıştırır ve daha fazla vergi mükellefi parası istemek için nedenler yaratırsınız?”

Cuban, içeriden bilgi alanların “tacir yasalarını” ihlal etmeden ismi açıklanmayan bir şirkete yatırım yapmak amacıyla SEC ile etkileşime girmeye çalışırken eksik ve güncel olmayan bilgilerle nasıl karşılaştığını gösteren 2014 yılında yayınladığı bir YouTube videosuna da atıf yaptı.

Popüler kripto borsası Coinbase‘in, çalışanlarından birinin içeriden bilgi alarak ticaret yaptığı iddiasıyla yetkilileri uyardığı bildirildi. Eski ürün yöneticisi Ishan Wahi’nin, erkek kardeşine ve bir arkadaşına, yaklaşan Coinbase dijital varlık listeleri hakkında önceden bildirimde bulunduğu ve bu bilgiden yararlanmalarını sağladığı iddia ediliyor.

Bu haber basında yer almaya başladığında, SEC’in dijital tekliflerinden dokuzunun kayıt dışı menkul kıymetler olarak nitelendirilip nitelendirilmediğini belirlemek için Coinbase’i incelediği haberleri de basında yer almıştı.

Pennsylvania eylaetinden Cumhuriyetçi Senatör Pat Toomey de SEC’in yöntemlerini eleştirmek için Twitter’da paylaştım yaptı ve ajansın önce kağıt üzerinde net politikalar ve tanımlar oluşturmadan belirli kripto token’larını yasal işlemlerde menkul kıymetler olarak sınıflandırdığını belirtti.

Toomey, yasayı çiğneyen herkesin cezalandırılması gerektiğini söylerken, uyarıyor:

“SEC’in dijital varlıklara yönelik düzenleme-yürütme yaklaşımı, mevcut yasalara ve düzenlemelere uymaya çalışan iyi niyetli tüm yenilikçiler için ciddi bir zorluk teşkil ediyor. Yürütme öncesinde düzenleyici netliğin sağlanması, düzenleyicilere ve yatırımcılara benzer şekilde fayda sağlayacaktır.”

Bir Cevap Yaz
What Was Your Reaction?

cahit pekeren Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *