«
  1. Anasayfa
  2. Bitcoin
  3. Ünlü Stratejist: Bu Etkenler Bitcoin Fiyatını 10.000 Dolara Düşürebilir!

Ünlü Stratejist: Bu Etkenler Bitcoin Fiyatını 10.000 Dolara Düşürebilir!

5a61500fae7849235c2ef0d4

Küresel varlık yönetimi şirketi Stifel pazarlama stratejisti Barry Bannister, Bitcoin’in 2023 yılına kadar üç temel makro rüzgarın etkisiyle 10.000 dolara kadar düşebileceğini tahmin etti.

Business Insider’ın bildirdiğine göre Bannister, Bitcoin fiyatının planlanan ABD Federal Rezerv sıkılaştırmasından ve bilançodaki düşüşten olumsuz etkileneceğini belirtti.

Stratejist, küresel para arzını bakılacak ilk temel makro etken olarak tanımladı. S&P 500 ve Bitcoin küresel paranın dolara çevrilmesiyle hareket ettiğinden, herhangi bir arz faktörünün BTC fiyatını etkileyeceğini belirtti. Bannister’a göre dolar güçlenirse, küresel M2 para büyümesi yavaşlar, bu da muhtemelen ABD mali durumunun sıkılaşmasıyla sonuçlanabilir. Bannister, Bitcoin gibi spekülatif varlıkların böyle bir ortamda çökeceğine inanıyor.

Bunların yanında, Fed sıkılaştırmasının etkileyebileceği 10 yıllık ABD hazine getirisinin etkisini de tartıştı. Bannister’a göre, sıkılaştırma muhtemelen verimde bir artışa neden olacak ve bu da Bitcoin’in büyümesini durduracak.

“Yükselen 10 yıllık TIPS getirisi altını düşürürse, bu da Bitcoin’e baskı yapar. Altın tarafından bölünmüş Bitcoin, aralığının alt sınırına düşerse (Fed sıkılaşır), Bitcoin 2023 yılına kadar 10.000 dolara gerileyebilir.”

Son olarak analist, Fed’in sıkılaşması nedeniyle S&P 500‘ün hisse senedi risk priminin etkisinin altını çizdi. Bitcoin’in, daha düşük bir öz sermaye risk primini sevdiğini, bu nedenle Fed çıkışının öz sermaye risk primini artırıp artırmadığını veya öz sermaye risk primini düşürüp düşürmediğinin izlenmesi gerektiğini ekledi.

Basın zamanında, Bitcoin’in değeri son yedi gün içinde yaklaşık %8 düşerek 40.100 dolardan işlem görüyor. Bannister’ın öngörüsü gerçekleşirse, varlık mevcut değerinden %75 düşecek.

Diğer Analistler Ne Düşünüyor?

İlginç bir şekilde, birkaç piyasa analisti, Bitcoin’in muhtemelen daha fazla düşeceğini, ancak tüm zamanların en yüksek seviyesine geri döneceğini tahmin ediyor.

InTheMoneyStocks.com’un baş piyasa stratejisti Gareth Soloway, varlığın fiyatını yakın vadede 17.000 dolar olarak tahmin etti. Ancak Soloway, bunun kısa ömürlü olacağını savundu.

Bununla birlikte, 10.000 dolara kadar olan bir düşüş, varlığın tarihindeki ilk düşüş olmayacak. Örneğin, 2018’de, önde gelen kripto para birimi ve genel piyasa, BTC’nin Aralık 2017’de 20.000 dolara ulaşmasıyla sonuçlanan yükseliş aşamasından sonra “kripto kışına” girdi.

İlginç bir şekilde, kripto para hedge fonu Pantera Capital’in CEO’su Dan Morehead, yükselen bir faiz oranı ortamını Bitcoin ve kripto para birimleri için bir destek olarak görüyor. Yönetici, hisse senedi yatırımcılarının büyük olasılıkla dijital varlıklar için büyümeyi sağlayan kripto para birimlerini seçeceğini belirtiyor.

Bir Cevap Yaz
What Was Your Reaction?

koinhabertr Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *